W roku szkolnym 2010/2011 od września do lutego opiekun świetlicy szkolnej we współpracy z pedagogiem szkolnym realizowali program profilaktyczno – wychowawczy „Kubuś i przyjaciele, czyli jacy jesteśmy naprawdę”. Na przykładzie bajkowych bohaterów Kubusia Puchatka i jego przyjaciół wychowankowie poznali przygody MISIA O BARDZO MAŁYM ROZUMKU ALE WIELKIM SERCU. Dzieci uczyły się po czym można poznać prawdziwego przyjaciela. Prawdziwy przyjaciel nigdy nas nie zawodzi. Zawsze nam pomoże, troszczy się o nas, jest bezinteresowny, nie zdradza naszych tajemnic, pragnie naszego dobra. Prawdziwego przyjaciela poznajemy po jego czynach, a nie słowach.
Pan Jezus z miłości do nas oddał swoje życie na krzyżu, poświęcił sam siebie – zbawił nas od grzechu. My w naszym codziennym życiu z wdzięczności za zbawienie, powinniśmy starać się okazywać Mu swoją wdzięczność. Trwając w prawdziwej przyjaźni z innymi ludźmi trwamy w przyjaźni z Jezusem. Tą wdzięczność możemy okazać Panu Jezusowi na przykład poprzez nasze starania bycia dobrymi przyjaciółmi, codziennie dla swoich kolegów i koleżanek. Każdy z nas jest inny niepowtarzalny. Naszym zadaniem jest rozwijanie talentów, którymi nas Bóg obdarzył. Człowiek który żyje w prawdzie, nie kłamie, ma czyste sumienie, jego serce jest czyste i dzięki temu jest szczęśliwy.
Realizacja programu została uwieńczona zorganizowanym przez pedagoga szkolnego – mgr Annę Piotrowską i wychowawcę świetlicy – mgr Anitę Rząsę konkursem plastycznym dla świetlic szkolnych i środowiskowych pod nazwą „Wiosna w Stumilowym lesie”. W eliminacjach międzyszkolnych startowało 6 szkół podstawowych. Wpłynęło 69 prac wykonanych w świetlicach szkolnych różnymi technikami plastycznymi.
Celem przeprowadzonego konkursu było:
– Rozwijanie i promowanie twórczości artystycznej dzieci.
– Ukazanie piękna budzącej się do życia przyrody.
– Rozwijanie wiary we własne siły.
– Odkrywanie talentów artystycznych dzieci.
– Poznanie przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół – utrwalenie lektury z klasy II.
Oceny wyników konkursu dokonała komisja konkursowa biorąc pod uwagę zgodność treści przedstawionej z tematyką konkursu, pomysłowość, oryginalność.
Najbardziej komisji konkursowej spodobała się praca uczennicy Szkoły Podstawowej nr 10 – Jagody Gładysz, której opiekunem była pani Barbara Kowal.
I miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 – Agnieszka Madej.
II miejsce uczennice: Społecznej Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia – Magdalena Bobowik oraz Anna Sabat Publiczna – Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.
III miejsce uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 – Marianna Zych.
Wyróżnienia otrzymali uczniowie:
Patrycja Wójcicka kl. I – Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
Zuzanna Dziemidowicz kl. III – Szkoła Podstawowa nr 4
Weronika Dynkowska kl. II- Szkoła Podstawowa nr 9
Celina Głowacka kl. I- Szkoła Podstawowa nr 3
Magdalena Uzar kl. III – Szkoła Podstawowa nr 4
Agnieszka Wilczewska kl. III – Zespół Szkół Społecznych im. Małego Księcia
Alicja Błochowicz kl. I – Szkoła Podstawowa nr 10
Konkurs był objęty pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Nagrody sponsorowali: Bank Spółdzielczy Tarnobrzeg oraz Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 25 marca 2011 roku. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przez Pana Dyrektora Piotra Malika zaproszonych gości. Następnie dzieci z naszej szkoły zaprezentowały przestawienie pt. „Siedem lat nieszczęścia”. Po odczytaniu protokołu zostały wręczone nagrody. Na zakończenie zabrał głos ks. Proboszcz Michał Józefczyk nawiązując do święta Zwiastowania Pańskiego wspomniał jak wielkim darem jest życie. Ksiądz wyraził też wielką radość z dziecięcych talentów, które mieliśmy możliwość podziwiać. Uczestnikom konkursu gratulujemy talentów i życzymy dalszych sukcesów szkolnych. Sponsorom dziękujemy za ofiarność.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi” .
JAN PAWEŁ II