„Dziecięce Interpretacje”

Dziś, w Tarnobrzeskim Domu Kultury, odbyły się eliminacje XXII Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce Interpretacje”.

Naszą Szkołę reprezentowali nasi najmłodsi uczniowie – Pierwszoklasiści: Wojciech Czajkowski, Tobiasz Szypuła oraz Wiktoria Wydra, którzy pierwszy raz dumnie stanęli na scenie, recytując i interpretując wiersze.

Po wysłuchaniu 59 recytatorów I kategorii wiekowej Komisja Artystyczna postanowiła zakwalifikować do finału konkursu następujące osoby:

Wojciecha Czajkowskiego oraz Wiktorię Wydrę.

 Serdecznie gratulujemy uczniom i mocno trzymamy kciuki za prezentację w finale!

Wielka zabawa z okazji Dnia św. Patryka!

Dziś, uczniowie klas 2-6 mieli okazję wziąć udział w niezwykłych zabawach przygotowanych przez nauczycielkę języka angielskiego, panią Karolinę Fratyn. Klasy 2 stanęły przed wyzwaniem rozwiązywania rebusów, które wzbudziły ich kreatywność i logiczne myślenie.

Natomiast uczniowie klas 3-6 zostali przeniesieni w świat przygody podczas rozwiązywania zagadek w formie escape roomu. Ich zadaniem było odkrycie kodu do skarbu, który został ukryty przez tajemniczego zielonego skrzata. A co znajdowało się w tym skarbie? Nic innego jak pyszne czekoladowe monety!

Niezapomniane przeżycia i pomysłowe zajęcia z pewnością utkwiły w pamięci naszych uczniów na długo. Już nie możemy się doczekać kolejnych takich wyjątkowych wydarzeń!

Zajęcia z robotyki w klasie 2

W klasie drugiej zostały przeprowadzone zajęcia z robotem edukacyjnym Photon. Photon jest interaktywnym robotem uczącym podstaw programowania (pokazuje najnowsze technologie oraz rozwija logiczne myślenie i kreatywność).

Podczas zajęć dzieci programowały robota, stawiając Photonowi określone zadania, np. poruszanie się w określonym kierunku po macie, wydawanie dźwięku czy zmianę czułek na wyznaczony kolor. Zadaniem dzieci było także kodowanie drogi Photona. Zajęcia z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia, jakim jest robot edukacyjny, były bardzo ciekawe, gdyż cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów podczas nauki przez zabawę. To nie jedyne zajęcia w klasie II z wykorzystaniem robotów. Od początku 2 semestru dzieci uczą się przez zabawę kodując roboty Indi, Ozoboty oraz Codey Rocky.

Rozstrzygnięcie konkursu matematycznego „Przedstaw liczbę Pi dowolną techniką”.

Już po raz kolejny w naszej szkole został zorganizowany konkurs z okazji Światowego Dnia Liczby Pi.

Π, to jedyna liczba, która ma swoje święto, a przypada ono 14 marca. Data ta nie jest wybrana w sposób przypadkowy, pochodzi od pierwszych cyfr przybliżenia liczby

Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco i do dziś cieszy się on dużą popularnością, również wśród uczniów naszej szkoły.

W tym roku zadaniem uczestników konkursu było przedstawić w ciekawy sposób liczbę Pi, w postaci plakatu lub innej metody, w zależności od pomysłu.

Spośród otrzymanych prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę.
W tegorocznym konkursie najciekawszą pracę przedstawiła klasa 8, która otrzymała główną nagrodę w postaci vouchera.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z konkursu.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
P. A. Zioło
P. M.Sałek

Projekt edukacyjny „Let’s Get to Know Wales”

W dniach 26.02-1.03 uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą oraz nauczycielem języka angielskiego, panią Karoliną Fratyn, wzięli udział w pasjonującym projekcie edukacyjnym „Let’s Get to Know Wales”.
Podczas zajęć zgłębiali tajemnice i kulturę tego urokliwego kraju. Razem stworzyli makietę Walii, na której zaznaczyli najważniejsze miejsca, aby lepiej zrozumieć geografię tego fascynującego regionu. Ponadto, wspólnie opisywali legendarnego smoka walijskiego, odkrywając jego znaczenie w folklorze i historii Walii.

Nie zabrakło również momentów twórczych – 1 marca, w dniu świętego Dawida, wspólnie świętowali, tworząc piękne żonkile – symbol Walii.

 

Dzień Kobiet

Raz do roku jest taki dzień, który niech trwa jak piękny sen. Wszystkie kobiety, siostry i matki, dostają wtedy pachnące kwiatki. Dzień Kobiet był szczególnie obchodzony już od samego rana. Chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni i wręczyli swoim koleżankom i wychowawczyniom piękne upominki. Nie zabrakło pięknych życzeń, miłych gestów, a zwieńczeniem tego dnia było wyjście do cukierni na pyszne ciacho. Tego dnia każda dziewczynka mogła poczuć się jak księżniczka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca od zaledwie 13 lat w Polsce jest Dniem Żołnierzy Wyklętych.

Nie łatwo jest mówić o tej historii młodym Polakom, a jednak szukanie sposobu wyjaśniania i utrwalania tej wiedzy jest naszym zadaniem.
To dlatego klasa 7 Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej podjęła to święto apelem-lekcją.
Krótki, zrealizowany przez samych uczniów film, czytane fragmenty grypsów kierowanych do najbliższych, pięknie odśpiewany Marsz Zaporczyków z towarzyszeniem gitary klasycznej i przywołanie tarnobrzeżanina Hieronima Dekutowskiego stały się podstawą wytłumaczenia dlaczego Wyklęci i Niezłomni, dlaczego nazywani bandytami, choć naprawdę byli niezrównanym patriotami.
To była lekcja – apel, która pozwoliła uczniom spacerować ścieżkami współczesnego Tarnobrzega z zatrzymaniem się przy pamiątkach po Hieronimie Dekutowskim.
Mamy nadzieję, że nazwa jednej z tarnobrzeskich ulic, graffiti na bloku przy ul Wyspiańskiego, obelisk na miejscu domu Dekutowskich, popiersie na placu Surowieckiego nie będą już miejscami nieznanymi i jednymi z wielu w naszym mieście.
Szczególne gratulacje za przygotowanie tego spotkania należą się uczniom 7 klasy.
Nieście zatem tę historię smutną, brutalną i prawdziwą tam, gdzie jeszcze jej nie znają, tam, gdzie potrzebują jej Polacy szukający swojej tożsamości.

Finansiaki – Czy pieniądze rosną na drzewach?

Na naszych zajęciach rozmawialiśmy o tym skąd biorą się pieniądze u dorosłych, na czym polega praca i zapłata za pracę. Uczniowie poznali podstawowe pojęcia związane z zarabianiem. A także wzięli udział w quizie jaki to zawód? Sami też zastanawiali się kim chcieliby zostać jak dorosną, jaki zawód wykonywać by dawał im radość i pieniądze na spełnianie marzeń.
Koordynator Agnieszka Wójcik

Kosmos

Kosmos jest przestrzenią wciąż odkrywaną przez człowieka. Od niepamiętnych czasów ludzie, patrząc w rozgwieżdżone niebo, mieli poczucie jego niesamowitości. O tym jak intrygujący jest Wszechświat przekonali się uczniowie klasy 1. Metodą Projektową odkrywali tajniki Układu Słonecznego. Dzieci nazywały planety, wędrowały wraz z Ziemią po orbicie wokół Słońca, poznawały historię kosmicznych misji, rozpoznawały sylwetki astronautów oraz odkrywców gwiazd. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie wykonali makiety Kosmosu. Zainspirowani poszukiwali energii w Kosmosie i życia na Marsie! Gwiazdy, planety, księżyce, komety, galaktyki i cała pozostała materia, czyli wszystko, co jest poza Ziemią było niezwykle interesujące dla ,,młodych badaczy’’.
Zajęcia okazały się wartościowym i inspirującym doświadczeniem!

Mali Wielcy Odkrywcy  – doświadczenie „Lampa -Lawa”

Chemicy w swoich laboratoriach obserwują reakcje, jakie zachodzą po zmieszaniu różnych substancji. To pozwala im poznać właściwości owych substancji i eksperymentować z nimi w celu uzyskania leków, nawozów, tworzyw sztucznych i wielu innych. Pani Agnieszka Wójcik wraz uczniami na zajęciach również bawiła się w małych chemików. Mieszaliśmy : wodę, olej, barwnik spożywczy, kefir oraz musującą witaminę C. Uczniowie obserwowali i opisywali zachodzące reakcje. Udało się ustalić następujące wnioski:

– olej jest lżejszy od wody,

– woda nie miesza się z olejem,

– barwnik (roztwór wodny) powoli opadając na dno zabarwił wodę,

– kefir wymieszał się z wodą tworząc roztwór, natomiast olej już nie

– tabletka rozpuszczając się zaczyna musować, a pęcherzyki powietrza unosząc się zabierają ze sobą cząstki kolorowej wody. Gdy bąbelki gazu dopłyną do powierzchni gaz ucieka a woda opada na dół.

Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Skupienie, zadziwienie i uśmiech nie schodziły z twarzy małych odkrywców.